काभ्रे। जिल्ला प्रशासन कार्यालय काभ्रेपलाञ्चोकले जिल्लामा सञ्चालित सम्पूर्ण क्रसर तथा ढुङ्गा खानी बन्द गराएको छ । गृह मन्त्रालयको निर्देशनमा प्रशासन कार्यालयले बिहीबारदेखि लागू हुनेगरी जिल्लामा सञ्चालित क्रसर तथा खानी बन्द गराउने निर्णय गरेको हो । प्रशासन कार्यालयले बुधबार जिल्लाका सबै स्थानीय तहलाई पत्र लेख्दै आफ्नो स्थानीय तहमा सञ्चालनमा रहेका क्रसर तथा खानी सञ्चालनमा रोक लगाएको जनाएको थियो ।

काभ्रेका प्रमुख जिल्ला अधिकारी शिवराम पोखरेलले गृह मन्त्रालयको निर्देशनअनुसार जिल्लामा दर्ता भई सञ्चालनमा भएका ढुङ्गा, गिट्टी, बालुवा तथा क्रसर उद्योगलाई अर्को आदेश नभएसम्म नदी तथा खानीबाट ढुङ्गा, गिट्टी, बालुवा उत्खनन् तथा सङ्कलनमा रोक लगाउने निर्णय गरिएको छ । उनले खानीले बुधबारसम्म उत्पादन गरेको सामग्रीको भने प्रमाणीकरणपछि मात्रै बिक्री गर्न पाउने बताए।

प्रजिअ पोखरेलले जिल्लामा रहेका क्रसर तथा खानी सञ्चालन भए÷नभएको बारेमा अनुगमन गर्न प्रहरीलाई निर्देशनसमेत दिइएको भन्दै गृह मन्त्रालयले क्रसर तथा खानी खोल्न आदेश दिएपछि मात्रै बन्द क्रसर तथा खानी खोलिने बताए । उनले शुक्रबारदेखि नै जिल्लाका क्रसर र खानीमा उत्पादित सामग्रीको प्रमाणीकरण गर्ने कामसमेत सुरु हुने बताए ।

हाल कार्यान्वयनमा रहेको ढुङ्गा, गिट्टी, बालुवा उत्खनन् बिक्री तथा व्यवस्थापनसम्बन्धी मापदण्ड २०७७ मा रहेको कतिपय व्यवस्था कार्यान्वयनमा कठिनाइ देखिएको, कतिपय व्यवस्था अव्यावहारिक देखिएको, अनुगमन व्यवस्थालाई थप प्रभावकारी बनाउनुपर्ने देखिएको तथा केही विषय थप गर्नुपर्ने देखिएको गृह मन्त्रालयको निष्कर्ष रहेको  गोरखापत्र दैनिकमा खवर छ ।