दैनिक ८ गिलास पानी पिउदा यस्ता छन्  फाइदाहरू

- चर्चित खबर सम्बाददाता

प्रकाशित मिति : २७ कार्तिक २०७७, बिहीबार १७:१३

काठमाडौँँ । मानव शरीरमा ६० प्रतिशत पानी हुन्छ । शरीरलाई हाइड्रेटेड राख्न डाक्टरहरूले दिनहुँ ८ गिलास पानी पिउन सल्लाह दिन्छन्। यसको पछाडि वैज्ञानिक आधारहरू छन् जसले पानी शरीरका लागि लाभदायक छ भनेर प्रमाण दिन्छन् । धेरै अनुसन्धानहरूमा पानीले शरीरलाई स्वच्छ र स्वस्थ राख्छ भन्ने प्रमाणित भइसकेको छ ।

यस्ता छन् पानी पिउनुका प्रमुख फाइदाहरू:-

थकान कम गर्दछ

खेलको इन्टरनेसनल सोसाइटीको जनरलको प्रकाशन रिपोर्टका अनुसार यदि शरीरमा पानीको कुल मात्राको २% भन्दा कम छ भने शरीरको तापक्रम अनियन्त्रित गर्न सकिन्छ। यसले थकान बढाउँदछ। त्यसकारण, पानी पिउँदा थकान कम गर्दछ।

दिमाग फिट राख्छ

क्याम्ब्रिज कोर जर्नलको अनुसन्धान अनुसार यदि एकदेखि तीन प्रतिशत शरीरमा पानीको अभाव छ भने यसले दिमागलाई असर गर्छ। मुड र एकाग्रता दुबैमा प्रभाव पार्छ । सोहीकारण बारम्बार टाउको पनि दुख्ने गर्दछ। पानीले हाम्रो दिमागको कार्यप्रणालीमा असर गरिरहेको हुन्छ ।

माइग्रेन दुखाइ ठीक हुन्छ

अक्सफोर्ड एकेडेमीमा प्रकाशित एक अनुसन्धानका अनुसार, १०२ जनालाई दिनको थप १.३ लिटर पानी दिइयो। यिनीहरूमा माइग्रेन दुखाइ कम भएको पाइयो । टाउको दुखाइ लगभग ४७ प्रतिशत व्यक्तिहरूमा सुधार भयो।

मिनरल युक्त पानी लाभदायक

युरोपेली जनरल न्युट्रिशनमा प्रकाशित अनुसन्धानका अनुसार खनिज पानी ( मिनरल वाटर) मा धेरै मात्रामा म्याग्नीशियम र सोडियम हुन्छ, यसले कब्जमा आराम दिन्छ।

किड्नी स्टोनको जोखिम कम गर्छ

इन्डोनेसिया विश्वविद्यालयको यूरोलोजी विभागको अनुसन्धानका अत्यधिक मात्रामा तरल पदार्थ मिर्गौलामा हुन्छ र यूरिनको अधिक मात्रा हुन्छ, जसले खनिजहरूको एकाग्रतामा ढिलाइ गर्दछ। पानीको प्रयोगले किड्नीमा ढुङ्गा बस्न दिदैँन ।

वजन घटाउन सहयोगी

क्लिनिकल डायग्नोस्टिकको जर्नलका अनुसन्धानमा अधिक वजन भएका महिलाहरूलाई ८ हप्तासम्म खाना खानु भन्दा पहिला दिनमा तीन पटक झन्डै ५०० मिलीलीटर बढी पानी दिइयो । त्यसको केही समयपछी उनिहरुको वजन कम भयो।

विभिन्न अन्तर्राष्ट्रिय अनुसन्धानहरुमा आधारित

Facebook Comments
  • मुख्य