पवन प्रसाद साह/वीरगंज

मानव बेचबिखन विरोधी इकाई क्षेत्रीय मुख्यालय रक्सौल (SSB) द्वारा बेचबिखन हुनबाट रोकेर आज दुई बालिकालाई उद्वार गरेको छ।

नेपाल की एक बालिका गीता शर्मा लाई धम्की दिएर उत्तर प्रदेश लैजान खोज्दा मोहम्मद अली नामका एक व्यक्ति पक्राउ परेका छन् ।

इन्स्पेक्टर मनोज कुमार शर्माले एक केटा र केटीलाई अटोमा गएको देखेपछि उनलाई अलिकति शंका लाग्यो । शंकाका कारण दुवैलाई रोकिएपछि उक्त युवक उत्तर प्रदेशबाट उक्त नाबालिक बालिकालाई लिन आएको पत्ता लागेको बताए ।

बालिकालाई एनजीओ प्रयास जुभेनाइल एड सेन्टर रक्सौलकी आरती कुमारीले काउन्सिलिङ गर्दा अनलाईन लुडो गेम खेल्ने क्रममा उक्त व्यक्तिले नेपाली नाबालिक युवतीलाई व्हाट्सएपमा साथी बनाउन थालेको थाहा भयो र तीन महिनामै युवतीलाई आफूसँगै लैजान तयार भएको थियो ।

ती व्यक्तिले युवतीलाई आफ्नो बारेमा गलत जानकारी दिएका थिए । पहिले उनले आफ्नो नाम राहुल बताए, केही दिनपछि उनले आफ्नो नाम मो अली बताए । ती युवतीलाई जयपुरमा जागिर दिने र बिहे गर्ने वाचा पनि गरेका थिए।

युवतीलाई नेपाल–भारत सीमामा आउन भनिएको थियो र यो केटा उनको पर्खाइमा थियो । जब केटीलाई पहिले सोधियो मैले भेटेपछि उनले पहिले मोबाइलबाट मात्र कुराकानी हुने गरेको बताए । कुराकानीको क्रममा केटाले आफ्नी भाउजु सँग पनि कुरा गरेको थियो, उसको भाउजुले म सँग राम्रो कुराकानी गरेको थियो र उनले मलाई उनी धेरै राम्रो केटा हो, म उनीसँग बिहे गर्दा धेरै खुसी हुनेछु भनी बताइन्। मलाई पनि जयपुरमा जागिर दिनेछ, आज म उहाँसँग सत्याग्रह ट्रेनमा गोरखपुर जाँदै थिएँ, त्यसपछि उहाँ मलाई त्यहाँबाट जयपुर लैजानुहुन्थ्यो भनि नाबालिक केटिले बताइन।

केटालाई सोधपुछ गर्दा केटाले सत्याग्रह ट्रेनबाट गोरखपुर लैजान्छु, केही दिन त्यहाँ बसेपछि जयपुर जाने या नजाने निर्णय गर्ने बताए ।मैले उसलाई सँगै लैजान बिहे गर्ने र जागिरको कुरा गरें । बिहे गर्ने सोच थिएन ।युवतीको परिवारसँग कुरा गर्दा केटी एक केटासँग जयपुर (भारत) गएको जानकारी थिएन । बालिकाका परिवारले आफ्नी छोरीलाई जान नदिन आग्रह गरेका छन् । उनीहरु आफ्नी छोरी लिन नेपाल–भारत सीमामा आउँदैछन्‌ भने इन्स्पेक्टर मनोज कुमार शर्मा ले बताए।

यी दुवै उद्धार कार्यमा मानव बेचबिखन विरुद्धको इकाईको सेक्टर मुख्यालय, बेतिया कार्यालय, ४७ औं कोर, एस.सी.बी. रक्सौल इन्स्पेक्टर मनोज कुमार शर्मा, असिस्टेन्ट सब इन्स्पेक्टर अनिल कुमार शर्मा, प्रमुख हवल्दार अरविन्द द्विवेदी, हवल्दार मिकी कुमारी, हवल्दार सीमा कुमारी एन.जी.ओ.कर्मि आरती कुमारी, राज गुप्ता, सामाजिक कार्यकर्ता विजय कुमार शर्मा, प्रयास किशोर सहायता केन्द्रका सल्लाहकार मानव तस्कर मोहम्मद अली विरुद्ध उत्तर प्रदेश यूपीमा एफआईआर दर्ता गरेको बताए।

भारतीय युवती सीता द्विवेदी लाई यो विषयमा नेपाल लैजाने क्रममा मोहम्मद जीशानलाई एएचटीयूका हवल्दार अरविन्द द्विवेदी ले रोकेका थिए ।बालिकाका आफन्तहरू विरुद्ध एफआईआर दर्ता गरिएको थियो।