एजेन्सी । कोरोना भाइरसले पुरुषको प्रजनन क्षमतालाई असर गर्ने  अनुसन्धानबाट पत्ता लागेको छ । आईआईटी मुम्बईको अनुसन्धानबाट कोरोना संक्रमण भएका पुरुष बाबु बन्ने सम्भावना कम हुने पत्ता लागेको हो ।अनुसन्धानका अनुसार कोरोना भाइरस संक्रमणले पुरुषको प्रजनन प्रणाली (प्रजनन क्षमता) लाई असर गरिरहेको छ । अर्थात्, कोरोना भाइरसका हल्का लक्षणहरूले पनि पुरुषको शुक्रकीटको संख्या (वीर्याणुको संख्या) कम गरिरहेको हुन्छ।

यसको कारण के हो ?
जसलोक अस्पताल मुम्बईको टोलीले पनि यस अनुसन्धानमा भाग लिएको थियो । जसलोक अस्पतालकी डा फिरोजा पारिखका अनुसार कोविडका लागि जिम्मेवार क्ब्च्क्–ऋयख्–द्द भाइरसले मुख्यतया श्वासप्रश्वास प्रणालीलाई असर गर्छ। हल्का कोरोना संक्रमणबाट निको भएका पुरुषको प्रजनन अंगमा पनि यस्तै भाइरस भेटिएको थियो । जसका कारण शुक्रकीटमा प्रोटिनको मात्रा घटेको छ, जसले बच्चा जन्माउने क्षमतामा नराम्रो असर गर्छ ।

शुक्राणु गणना के हो?
पुरुष प्रजनन प्रणालीले शुक्राणु (शुक्राणु) उत्पादन गर्छ, जुन प्रत्येक अण्डकोष (अण्डकोष) भित्र सेमिनल नलिकाहरूमा उत्पादन हुन्छ। शुक्रकीटको माथिल्लो भागमा म्ल्ब् हुन्छ, जसले महिलाको डिम्बको म्ल्ब् सँग मिलाएर बच्चा बनाउँछ।
स्वस्थ शुक्रकीटका लागि सामान्यतया ६ मापदण्डहरू हुन्छन्, तर तीमध्ये दुईवटा सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण शुक्राणु गणना र शुक्राणु मृत्युदर हुन्।

डब्ल्यूएचओका अनुसार यदि प्रति मिलिलिटर वीर्यमा शुक्रकीटको संख्या १.५ देखि ३९ मिलियन छ भने यसलाई सामान्य मानिन्छ।

किन पुरुषहरू बाँझोपनको शिकार हुन्छन् ?
पुरुषहरूमा पाइने वाई क्रोमोजोम (क्रोमोजोम) मा धेरै जीनहरू हुन्छन् । तिनीहरूले शुक्राणु बनाउँछन् र यसको गुणस्तर कायम राख्छन् । जब यी जीनहरू थ् क्रोमोजोममा हराउँछन् वा नष्ट हुन्छन्, तब शुक्राणु उत्पादन घट्न थाल्छ। जसका कारण पुरुषमा बाँझोपनको समस्या बढ्न थाल्छ ।

टाइट प्यान्ट र अन्डरगार्मेन्ट – टाइट प्यान्ट र अन्डरगार्मेन्ट लगाउनाले पुरुषको अण्डकोषमा दबाब पर्छ। अण्डकोषहरू तातो हुन थाल्छ र गर्मी अण्डकोषको लागि हानिकारक हुन्छ। अण्डकोषहरू शरीरबाट बाहिर हुनुको एकमात्र कारण तिनीहरूलाई चिसो राख्नु हो।
मोटोपना – शरीरमा बोसो जम्मा भएपछि शुक्रकीटको संख्या कम हुन थाल्छ भनी विशेषज्ञहरु बताउँछन् । मोटोपनाले टेस्टोस्टेरोनको मात्रा घटाउँछ। त्यसैले तौल बढी भएका व्यक्तिले तौल घटाउनुपर्छ । यसले शुक्राणुको संख्या बढाउँछ र उनीहरूको प्रजनन क्षमता बढाउन मद्दत गर्दछ।